Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Wydarzenia
  • Spacery śladami antykomunistycznej opozycji i wystąpień robotniczych w Gliwicach

Spacery śladami antykomunistycznej opozycji i wystąpień robotniczych w Gliwicach

„Po 1945 roku, kiedy Gliwice znalazły się w granicach Polski, w mieście tym nie zabrakło osób, które na różny sposób przeciwstawiały się  najpierw stopniowemu zawłaszczaniu przez komunistów kolejnych instytucji i ideologizacji życia publicznego […]. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że Gliwice były przez cały okres PRL miastem <niepokornym>. […] Podobnie jak w całej Polsce, tak i mieście nad Kłodnicą sprzeciw ów miał przez czterdzieści pięć lat swoją dynamikę” - możemy przeczytać we „Wstępie” do wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności książki „Gliwicka Opozycja. 1976 – 1990”, w której historycy, Karol Chwastek i dr Bogusław Tracz zawarli zebrane przez siebie relacje i wspomnienia osób zaangażowanych w antykomunistyczną działalność. W dwie pierwsze niedziele wakacji – 5 i 12 lipca br. - zapraszamy na spacery śladami tych wspomnień, a także innych wydarzeń i osób, które miały odwagę wyrazić sprzeciw wobec komunistycznego zniewolenia.

 
Naszą wędrówkę rozpoczniemy pod kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam w 1960 r. miała miejsce obrona krzyża, który władze zdecydowały się usunąć. Wzbudziło to najliczniejsze w województwie katowickim protesty od czasu październikowej „odwilży” w 1956 r. aż do Marca 1968 r. W protestach w 1960 r. uczestniczył także Władysław Sulecki (1930 – 2004), górnik, który później stał się jednym z najważniejszych gliwickich opozycjonistów.

 
Podczas spacerów dowiemy się m.in, gdzie w centrum miasta znajdowało się biuro SB, opowiemy o tym, w których zakładach przemysłowych Gliwic powstały silne struktury „Solidarności” i którymi ulicami szedł 25 maja 1981 r.  marsz protestacyjny, zorganizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechnik Śląskiej, Komitet Obrony Więzionych za Przekonania i Konfederację Polski Niepodległej. Wydarzenia i tworzący je ludzie z upływem lat zacierają się w pamięci. Odwiedzane podczas spaceru miejsca pomogą nam je przypomnieć.

 
Spacery stanowią jedno z przedsięwzięć projektu „Między czerwcem ’56 a sierpniem ’80 - wystąpienia robotnicze w Gliwicach i na Górnym Śląsku". Został on dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra. Wielkie rocznice”.

Wycieczki śladami gliwickiej opozycji trwać będą ok. ok. 2- 3 godziny każda. Ich punkt docelowy to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Poprowadzi je dr Ewa Chudyba, współautorka - wraz z Leszkiem Jodlińskim, dyrektorem Muzeum w Gliwicach - projektu „Między czerwcem ’56 a sierpniem ’80…”.

 
Udział w spacerach jest bezpłatny, zapraszamy także młodzież od 13 r.ż. pod opieką dorosłych.

Daty:| Niedziele: 5 i 12 lipca 2026, godz. 10.00 Zbiórka:| plac przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Franciszkańska 1, Gliwice Uczestnictwo bezpłatne, liczba miejsc ograniczona| Zapisy:| 783 560 006 Organizator:|Muzeum w Gliwicach